Bently Nevada 330101-00-17-10-02-CN: Advanced Proximity Probes for Industrial Automation
In stock
Sensor Type:Proximity Probe
Model:330101-00-17-10-02-CN
Material:Stainless Steel
Operating Range:Up to 50mm
Detection Distance:Up to 10mm
Frequency Response:20kHz to 100kHz
Operating Temperature:-40°C to +150°C
Accuracy:+/- 0.01% of F.S.
Power Supply:DC 12V to 30V
Current Consumption:Max. 20mA