Lenze E82EV751-2C Drive System, High Performance AC Variable Speed Drive
In stock
SKU: 1906801
Motor Type:AC Induction
Operating Voltage (Nominal):230V AC
Motor Speed Control:Variable Frequency Drive (VFD)
Output Power Rating:751 Watts
Current Draw (Max):6.2A
Protection Class:IP54
Operating Temperature Range:-20°C to 50°C
    With an operating voltage of 230 V AC and an impressive output power of 751 W, this drive system is capable of handling heavy loads with minimal energy loss. The maximum torque of 3.8 Nm ensures robust performance even under challenging operational scenarios.